האם יקוצר משך הרישום הפלילי?

Spread the love

האם יקוצר משך הרישום הפלילי?,כאשר שומעים את המילה "פלילי", האסוציאציה שעולה לנו בראש היא אונס, רצח, שוד ומקרי פשיעה חמורים אחרים. למעשה, לעתים רבות התמונה שונה לחלוטין. לדוגמה, כאשר אדם נתפס מעשן ג'וינט בודד המכיל מריחואנה או חשיש.

גם מבלי לפגוע באדם אחר, במידה ונתפסתם על ידי גורם משטרתי, הדבר עלול להוביל לרישום פלילי שיעמוד נגדכם שנים ארוכות, וישפיע על חייכם ועתידכם התעסוקתי. עו"ד מעיין נופר עמון, המתמחה בתחום הפלילי, מסבירה על חשיבות הצעת החוק בעניין קיצור תקופות הרישום הפלילי.

רישום פלילי אינו חסוי.

גבר בן 28 מצא עצמו נחקר במשטרה בעקבות תלונה על תקיפת אם ילדיו. לטענתו, לא הייתה לתלונה כל בסיס וזו נעשתה כתוצאה מסכסוך שנוצר במהלך הליכי הגירושין. התלונה הולידה רישום פלילי. במהלך חיפושי עבודה, ניסה הגבר להתקבל למשרד ממשלתי, לעבודה שאינה מצריכה השכלה אקדמאית או ניסיון קודם, אך דרשה תעודת יושר מהמשטרה. בשל כך, לגבר לא הייתה אפשרות להתקבל לעבודה, רק משום שעמד נגדו אותו רישום פלילי.

"על פי החוק הקיים, מחזיק כל מי שהוגשה נגדו תלונה במשטרה והוא נחקר עליה, ברישום פלילי. זאת גם אם התיק כבר נסגר, מסיבה כזו או אחרת", אומרת עו"ד עמון, "הרישום עצמו קיים שבע שנים, ואין זה משנה מה הייתה חומרת העבירה".

עו"ד עמון מציינת שהרישום הפלילי הוא בעל שני סוגי נגישות: רישום בעל גישה ישירה לגורמים ביטחוניים כגון: משטרה, שירות הביטחון הכללי, גורמי צה"ל ועוד, ורישום בעל גישה עקיפה, אליו חשופים גם גופים הרשאים לקבלו על פי חוק כגון עיריות ומשרדים ממשלתיים, וכן, כל גורם תעסוקה שלצורך העבודה בו נדרשים סיווג בטחוני או רמת אמון גבוהה במיוחד.

כיצד ניתן למחוק רישום פלילי?

עו"ד עמון מציינת שישנה אפשרות למחיקת הרישום הפלילי מהרישום החשוף לאותם גורמים מורשים, שישפיע בסופו של דבר בעיקר על האפשרות להתקבל למקומות עבודה. "לצורך כך, מגישים בקשה לשינוי עילת סגירה ב"היעדר אשמה". זוהי העילה היחידה שיכולה להביא למחיקה של הרישום הפלילי "החיצוני", וזאת על פני עילה של "היעדר ראיות מספיקות" או "חוסר עניין לציבור".

עו"ד מעיין נופר עמון מוסיפה כי "ייתכנו מקרים בהם המשטרה תיעזר בבדיקת פוליגרף לברר את אשמתו של אדם. הליך זה נעשה באופן בלתי פורמאלי כיוון שאינו קביל בבית המשפט. לאחר בדיקת הפוליגרף, תתקבל החלטה בדרגי המשטרה אם לשנות את עילת הסגירה. במידה ויינתן אישור לסגירה, הרישום יעבור ויישאר במקור פנימי של המשטרה ולא בזה "החיצוני".

הצעת חוק בעניין משך הרישום פלילי

 

עו"ד עמון מסבירה כי ועדה לבחינת חוק המרשם הפלילי ותקנת השבים, התשמ"א – 1981, שהוקמה בשנת 2008, בחנה את הוראות חוק המרשם הפלילי ואת האיזון בין העקרונות המנוגדים הגלומים בו – המרשם הפלילי אל מול תקנת השבים (הקלה על עבריין המעוניין לשוב בו מדרכו הרעה). המרשם הפלילי, משמעו תיעוד מלא של ההיסטוריה הפלילית של אדם ושל החברה בכללותה וניהול מידע פלילי ומסירתו לגורמים שונים, לצורך הגנה על אינטרסים ציבוריים.

תקנת השבים, עניינה אינטרס השיקום, כלומר, עידוד שיקומו של בעל רישום פלילי והשתלבותו המלאה בחברה ובשוק העבודה, כך שחטאו לא ייזכר לו כל ימיו ויתאפשר לו לפתוח דף חדש בחייו. הוועדה שמה דגש על הטיית הכף לטובת אינטרס השיקום. כמו כן, עמדה הוועדה על חשיבות שילובו של בעל הרישום הפלילי בשוק התעסוקה, בשל הקשר בין תעסוקה ושיקום.

הוועדה ראתה חשיבות בלפשט את הוראות החוק ולהבהיר את המצב החוקי ביחס לגופים השונים – מקבלי המידע – ככל הניתן. "כוונתה של הוועדה היא לאזן בין אינטרס השיקום לבין אינטרס חופש המידע. לצורך כך, היא פועלת לשנות את סעיפי החוק השונים, מתוך הבנת הקשר בין תעסוקה ושיקום.

האינטרס הוא לסייע בהליך שילובם בחברה של מי שמעדו באופן חד פעמי ויצירת מוטיבציה בקרבם שלא לשוב ולבצע עבירות. לעניין זה, הוצע כי תקופות ההתיישנות והמחיקה למעידות "חד-פעמיות" שאינן מלוות בעונש מאסר יעמדו על 5 שנות התיישנות + חמש שנות מחיקה, כחריג לכלל הבסיסי לפיו עומדות התקופות על 7 שנים בהתאמה. בנוסף, הצעת החוק מתייחסת לתיקונים נוספים בו כגון: מסירת מידע, גישה למידע, הפצתו ועוד".

פגיעה בסיכוי לקבל עבודה

"הכתם של הרישום הפלילי מלווה אדם לאורך זמן. למעשה, כיום, שבע שנים מיום הרישום הפלילי, הרישום נכנס לתקופת התיישנות, ורק כעבור שבע שנים נוספות הרישום הפלילי נמחק. כלומר 14 שנים מיום הרישום הפלילי. עם הקושי הקיים ממילא כיום בשוק התעסוקה, ברגע שעומדות בפני המעסיק מספר אפשרויות, אין ספק כי הוא יבחר במועמד ללא רישום פלילי, וזאת גם אם למועמד אשר לו רישום פלילי היה מפגש חד פעמי עם העולם הפלילי, שיכול להסתכם בעישון ג'וינט".


תגובות

  1. משה 31 בינואר 2018 at 12:26

    שלחתי מייל אשמח לקבל יעוץ משפטי..

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

שם *
אימייל *
אתר